Strona główna Zdrowie To jeszcze nadwaga, czy już otyłość?

To jeszcze nadwaga, czy już otyłość?

1383
0
PODZIEL SIĘ

Kto z nas w swoim życiu nie cierpiał na lekką nadwagę? O ile kilka dodatkowych kilogramów ma jedynie wpływ na estetyczny wygląd naszego ciała, o tyle poważna otyłość może stać się prawdziwym zagrożeniem dla naszego zdrowia, a nawet życia.

To właśnie ona uznawana jest za jedną z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych naszych czasów. Najnowsze badania jednoznacznie wskazują na poważne zaburzenia wagi coraz większej ilości osób na całym świecie. Nic dziwnego, skoro zewsząd jesteśmy atakowani kalorycznymi przekąskami lub barami szybkiej obsługi. Otyłość może być przyczyną powstawania wielu groźnych dla nas chorób takich jak cukrzyca, schorzenia układu sercowo-naczyniowego (m.in nadciśnienie tętnicze oraz niedokrwienie serca), zwyrodnienie kręgosłupa lub nowotwór układu pokarmowego.

Najczęściej nawet nie zdajemy sobie sprawy ze stanu swojej wagi. Dlatego też warto sprawdzić, czy jest ona prawidłowa. Przede wszystkim pomoże nam w tym legendarny Indeks Masy Ciała, który znany jest w postaci skrótu BMI (od Body Mass Index). Aby go obliczyć musimy jedynie podzielić swoją wagę przez wzrost podniesiony do kwadratu. Jeśli takie obliczenia zdecydowanie przewyższają Twoje zdolności matematyczne, skorzystaj z gotowych kalkulatorów dostępnych na wielu stronach w sieci. Wynik utrzymujący się w okolicach 25 punktów BMI to nadwaga oscylująca w kilku dodatkowych kilogramów. Wynik powyżej 30 oznacza natomiast chorobliwą otyłość, która powinna nas natychmiast zaalarmować.