Strona główna Zdrowie Jak uniknąć wszechobecnej grzybicy?

Jak uniknąć wszechobecnej grzybicy?

1954
0
PODZIEL SIĘ

Grzybica, czyli mikoza, to wyjątkowo zaraźliwa choroba wywoływana przez zakażenie grzybami chorobotwórczymi. Najbardziej sprzyjającym jej okresem są przede wszystkim wakacje, które znacznie potęgują intensywność zachorowań. Nic dziwnego, skoro to właśnie wtedy z przyjemnością korzystamy z takich miejsc publicznych jak baseny, hotelowe łazienki, czy plażowe natryski.

Jak rozpoznać grzybicę? Wbrew pozorom jest to bardzo proste, albowiem niemalże natychmiast powinny pojawić się widoczne zmiany skórne. Skóra staje się popękana oraz zaczyna się złuszczać. Do tego dochodzi także uczucie swędzenia lub bolesnego pieczenia, którym może towarzyszyć nieprzyjemny, charakterystyczny zapach. Grzybica uaktywnia się w szczególności w przestrzeniach międzypalcowych. Dopiero później atakuje płytkę paznokcia, która staje matowa, zrogowaciała oraz nabiera charakterystyczny żółciały kolor.

Czy można skutecznie uniknąć grzybicy? Oczywiście. Mimo, że nie istnieje stuprocentowy sposób, warto zastosować się do kilku przydatnych wskazówek, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia do absolutnego minimum.

Po pierwsze pod żadnym pozorem nie pożyczaj odzieży, bielizny, obuwia, czy ręczników. Wspólne używanie tego typu rzeczy jest najprostszą drogą do zakażenia. Tym samym zrezygnuj z przymierzania nowych butów na gołą stopę. Przydatne mogą się okazać jednorazowe stopki, które można dostać niemalże w każdym sklepie obuwniczym, czy nawet przyulicznym kiosku.

Wilgoć jest prawdziwym sprzymierzeńcem grzybicy. Dlatego też po każdej kąpieli staraj się starannie osuszyć ciało. Nie inaczej jest w przypadku wzmożonej potliwości. W tej sytuacji naszym ratunkiem będą lekkie, przewiewne ubrania z bawełny.

Grzybica czyha na nas także w wielu salonach kosmetycznych i fryzjerskich. Warto wybierać tylko te najbardziej zaufane, które profesjonalnie dbają o higienę używanych przyrządów. Powinny one być natychmiast zdezynfekowane po każdym kliencie.

Ryzyko zakażenia grzybami chorobotwórczymi możemy zmniejszyć także poprzez stosowanie odpowiednich środków leczniczych, które bez żadnego problemu znajdziemy w każdej aptece.