Strona główna Styl życia Sauna – pomaga czy szkodzi?

Sauna – pomaga czy szkodzi?

2668
0
PODZIEL SIĘ

Sauny stały się nieodłącznym elementem wyposażenia każdego basenu czy klubu fitness. Chętnie z nich korzystamy, mając w pamięci mnóstwo pochwalnych słów, jakie usłyszeliśmy na temat tego szczególnego rodzaju kąpieli. Czy sauna faktycznie ma tak dobroczynny wpływ na nasze zdrowie?

Najpopularniejszą sauną jest wciąż sauna fińska, chociaż zrównują się z nią inne, nowatorskie rozwiązania, jak np. plastikowe sauny parowe. Zostańmy jednak przy najbardziej powszechnej i tradycyjnej konstrukcji. Sauna fińska najczęściej wykonana jest z drewna, a jej specyficzna architektura pozwala na bezpieczne opieranie się o nie, nawet przy wysokich temperaturach – a te wynoszą średnio ok. 80-100 stopni Celsjusza. Wizyta w saunie nie powinna trwać dłużej, niż maksymalnie 15 minut, może być jednak powtarzana kilkukrotnie, z przerwami na zimne prysznice i chwilę odpoczynku.

Przed wejściem do sauny należy się również odpowiednio przygotować: przede wszystkim, upewnić się, czy dane urządzenie wykorzystywane jest zgodnie z zaleceniami producenta i czy jest w pełni sprawne. Jeżeli jest to sauna wykorzystująca rozgrzane kamieni, musi być ich odpowiednia ilość, by nie wytwarzały kłębów pary. Istotna jest sprawna wentylacja oraz czystość pomieszczenia – nie chcielibyśmy opuścić sauny z grzybicą stóp, albo udusić się w niej z powodu braku tlenu. Nie powinniśmy spożywać ciężkostrawnych posiłków ani alkoholu przed wizytą, ponieważ negatywnie wpływają one na kondycję organizmu, a podczas sesji w saunie potrzebujemy 100% wydajności. Kobiety w ciąży, osoby cierpiące na problemy z sercem oraz osoby starsze powinny skonsultować się  z lekarzem przed wizytą w saunie.

Co daje kąpiel parowa? Przede wszystkim, organizm zostaje oczyszczony ze szkodliwych toksyn i innych podobnych substancji. Podnosi się krążenie krwi, a otwierające się na skórze pory ułatwiają wydzielanie m.in. kwasu mlekowego. Wiele osób twierdzi, że sauna fińska pomaga łagodzić bóle, np. po ćwiczeniach lub bóle artretyczne, jak również pomaga na alergie i przeziębienia. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu, natomiast wizyta w saunie z pewnością pomaga się zrelaksować.

Oczywiście sauna może mieć również negatywny wpływ na zdrowie, jeżeli nie stosujemy się do rozsądnych zasad korzystania z niej. Przy przebywaniu np. przez zbyt długi okres czasu, pojawić się mogą lekkie oparzenia (znane są również przypadki śmierci, ale miały one miejsce podczas organizowanych w Finlandii mistrzostw świata w spędzaniu czasu w saunie – jeden z zawodników wygrał, jednak trafił do szpitala z ciężkimi poparzeniami i w efekcie zmarł). Natomiast jeśli tylko korzystamy z fińskiego wynalazku rozsądnie i z głową, może dostarczyć nam jedynie pozytywnych doznań!