Strona główna Styl życia Najlepsze seriale ostatnich lat

Najlepsze seriale ostatnich lat

2185
0
PODZIEL SIĘ

Seriale cieszą się niezwykłą popularnością od wielu lat. Zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, gdzie wielkie stacje telewizyjne pokroju HBO pompują w swoje produkcje telewizyjne ogromne pieniądze, seriale są szczególnie uwielbiane. Ale nie tylko Amerykanie przodują w hitowych produkcjach odcinkowych, bo doskonale oceniane serie znajdziemy również w Wielkiej Brytanii i Japonii. Oto najlepsze seriale ostatnich lat!


1. Breaking Bad

Historia Waltera White’a, nauczyciela chemii postanawiającego rozpocząć karierę narkotykowego bossa, przykuła do odbiorników miliony ludzi na całym świecie. Emitowany przez pięć lat serial miał niedawno swój finał, który został okrzyknięty jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach serialowego świata. Zaskakujące zwroty akcji, fabularny geniusz scenarzystów oraz postać głównego bohatera (czy raczej anty-bohatera) to tylko niektóre z ojców sukcesu “Breaking Bad”. I chociaż krytyków podzieliły opinie na temat tego dzieła – niektórzy zarzucali twórcom zbyt zagmatwane operowanie emocjami widzów, przez co historia została odrealniona – serial wciąż nie schodzi z ust tych, którzy spędzili przy nim ostatnich pięć lat.

 


2. Planet Earth

Wyróżniony nagrodą Emmy serial o naszej planecie skupiający się na charakterystyce poszczególnych stref klimatycznych i zachodzących w nich zmianach uchodzi dziś za jedno z największych dokonań telewizyjnych w dziedzinie dokumentu. Wyprodukowanie liczącej sobie 11 odcinków serii zajęło 5 lat, a o narrację poproszono znanego brytyjskiego prezentera i aktywistę Davida Attenborougha oraz hollywódzką aktorkę Sigourney Weaver, znaną przede wszystkim z serii “Obcy”. Jest to również jeden z najdroższych seriali wyprodukowanych przez BBC oraz pierwszy nakręcony w tehcnologii Full HD.

 


3. Game of Thrones

Serialowa adaptacja epickiej sagi fantasy “Pieśń Ognia i Lodu” autorstwa George’a R.R. Martina błyskawicznie wskoczyła na szczyty serialowej listy przebojów. Wyprodukowany przez HBO serial opowiada historię siedmiu potężnych rodów walczących o Żelazny Tron krainy Westeros. I chociaż seria zdecydowanie zasługuje na miejsce w panteonie największych i najlepszych produkcji ostatnich lat, wytworzona wokół niej otoczka tzw. “hype’u” (pot. niesłusznego podniecenia) mocno irytuje osoby, które poznały historię Westeros lata temu – pierwsze tomy sagi powstawały w latach ’80. Tak czy inaczej, serial wart jest polecenia, nie tylko dla fanów fantastyki.

 


4. The Wire

Policyjne seriale wciąż cieszą się ogromną popularnością, szczególnie w Ameryce, gdzie przestępczość zorganizowana to coraz większy problem. “The Wire” opowiada o swoistej “grze” między pracownikami wymiaru sprawiedliwości i handlarzami narkotyków na terenie miasta Baltimore, widzianej oczami obu stron. Emisja serialu trwała od 2002 do 2006 roku, ale do dzisiaj uchodzi on za jedną z najlepszych produkcji telewizyjnych w historii, głównie ze względu na doskonałe oddanie realiów panujących w świecie zarówno policjantów, jak i przestępców.


5. Sherlock

Uwspółcześniona wersja przygód legendarnego detektywa wykreowanego przez Sir Arthura Conan Doyle’a stała się jednym z największych hitów ramówki BBC. Emitowany od 2010 roku serial wzbudza wielkie emocje i gromadzi przed telewizorami rzesze fanów, co nie dziwi – wszakże Sherlock Holmes jest chyba najbardziej znaną postacią w brytyjskiej literaturze. Na uwagę zasługuje doskonałe uwspółcześnienie realiów: Sherlock korzysta z najnowszych osiągnięć technologicznych, dr Watson jest weteranem wojny w Iraku, a inspektor Lestrade ze Scotland Yardu jest zdecydowanie mniej pewny siebie, niż w pierwowzorze literackim. Jeżeli szukacie dobrego serialu, pozycja obowiązkowa!


6. The Sopranos

“Rodzina Soprano” została okrzyknięta serialową wersją “Ojca chrzestnego” i “Chłopaków z ferajny” w jednym, a to zobowiązuje. Historia mafijnego bossa Tony’ego Soprano (doskonała kreacja nieżyjącego już Jamesa Gandolfiniego) i jego perypetii, zarówno na polu “zawodowym”, jak i prywatnym, plasuje się w ścisłej czołówce najlepszych seriali wszechczasów, a pakiety DVD i Blu-Ray zawierające wszystkie sezony serialu wciąż cieszą się doskonałą sprzedażą. I nic dziwnego, bowiem “Rodzina Soprano” potrafi przykuć uwagę nawet najbardziej wymagającego widza i trzymać go w napięciu od początku do samego końca.

 


7. Arrested Development

Poznajcie rodzinę Bluthów. Dysfunkcjonalni, całkowicie pozbawieni świadomości realnego świata bogacze, którzy nagle stracili cała fortunę, na skutek machlojek finansowych głowy rodziny, George’a. Ten ostatni spędza teraz czas w więzieniu i cieszy się z tego, jak dziecko, ponieważ nie musi już nadzorować ani swojej firmy, ani rodziny. Paradoksalnie, wreszcie jest wolny. Nie może tego powiedzieć o sobie jego syn, Michael, na którego głowie spoczywa teraz obowiązek ogarnięcia całego bałaganu po ojcu. Niestety, jego rodzeństwo i dzieci mu w tym nie pomagają… “Arrested Development” to jeden z największych hitów serialowych sieci Fox, który szybko zyskał rzesze fanów na całym świecie. Oprócz doskonałych żartów, niesztampowej fabuły i błyskotliwych dialogów, produkcja bije rekordy, jeśli chodzi o ilość występujących tam gwiazd: Jason Bateman, Michael Cera czy Jeffrey Tambor to tylko niektóre z przewijających się tam wielkich nazwisk.

 

8. Dexter

Dexter Morgan pracuje w departamencie policji, jako jeden z techników zbierających ślady z miejsca zbrodni. Jednak po pracy sam staje się mordercą, wybierającym ofiary według swoistego “kodu moralnego”, którego nauczył go ojciec. I chociaż przełożony Dextera prawdopodobnie wie o jego drugiej tożsamości, nie ingeruje w działalność podwładnego. Pewny siebie Dexter realizuje swój plan, dopóki nie otrzymuje informacji od osobnika znanego, jako “The Ice Truck Killer” – mordercy, który nie pozostawił na miejscu zbrodni żadnego śladu. On wie, co robi Dexter po godzinach i zaprasza go do swojej chorej gry, którą ten drugi z chęcią podejmuje. Serial wciąż gromadzi milionową widownię i wywołuje ogromne emocje, a według zapowiedzi producentów do finału pozostało już niewiele czasu!


9. Rome

Kolejny hit ze stajni BBC i HBO, tym razem opowiadający o życiu codziennym zwykłych obywateli Imperium Rzymskiego na chwilę przed jego spektakularnym upadkiem. Fabularyzowane seriale historyczne zawsze gromadziły ogromną publiczność i nie inaczej było w tym przypadku. Swojego czasu “Rome” było na ustach wszystkich i wzbudzało niemałe emocje, nie tylko ze wzgledu na fabułę, ale również na świetne odwzorowanie realiów, kostiumy, scenografię oraz ogólne wykonanie i produkcję serialu.

 


10. Death Note

Jedyne na liście miejsce spoza USA i UK należy się niewątpliwie 37-odcinkowej serii anime “Death Note”. Opowiada ona historię nieprzeciętnie inteligentnego licealisty – Soichiro Yagamiego – który pewnego dnia znajduje tytułowy “Notatnik Śmierci”, porzucony przez jednego z bogów śmierci zeszyt, w którym wystarczy wpisać imię i nazwisko osoby, której twarz znamy, a niedługo później ona umrze. Chłopak nie czuje się obarczony taką odpowiedzialnością, wręcz przeciwnie, rozpoczyna wielką krucjatę przeciwko złu, zabijając całe setki odsiadujących wyroki przestępców (w Japonii publikuje się ich zdjęcia i nazwiska w gazetach). Dzięki boskiej mocy jest nieuchwytny – śledztwo w tej sprawie prowadzi jego ojciec oraz tajemniczy, obdarzony nadnaturalnym intelektem detektyw “L”. Serial stawia wyjątkowo trudne pytania o to, gdzie zaciera się granica między dobrem i złem i jak daleko można się posunąć w walce o sprawiedliwość.