Aby utrzymać umysł w stanie wysokiej aktywności i dobrej kondycji, należy go regularnie ćwiczyć. Jak każdy inny element zależny częściowo od nas, również on podatny jest na najróżniejsze bodźce – możemy dowolnie go kształtować i rozwijać. Ale czy istnieje jakaś najlepsza rozrywka trenująca umysł? Zastanówmy się.
Niewątpliwie najlepszym treningiem umysłu jest samo myślenie. Jeżeli potrafimy zastanawiać się i rozważać istotne problemy, których esencją nie jest to, co zjemy jutro na obiad albo jak ubierzemy się na imprezę, nasz mózg z pewnością pozostanie w stanie wysokiej aktywności i doskonałej kondycji przez wiele, wiele lat. Wiele korzyści mogą przynieść rozmowy z samym sobą, ponieważ – jak mówią psychologowie i psychiatrzy – jest to całkowicie naturalna forma komunikacji z wewnętrznym “ja”. Poza tym ludzie nie są przyzwyczajeni do ciszy, więc pojawiające się w naszej głowie myśli powinniśmy wręcz rozważać z sobą samym. Jest to także oznaka zdrowego umysłu, ponieważ zasięganie swojej opinii, stojąc jednocześnie “z boku” i jej wysłuchując, niechybnie określa naszą tożsamość.
Doskonałym treningiem umysłu są wszelkiego rodzaju rozrywki wymagające jego aktywności – krzyżówki, zagadki logiczne, popularne ostatnimi czasy sudoku, kostka Rubika czy szachy – te i wiele innych “gier” pozwalają na rozwinięcie zdolności myślowych i zapewnienie mózgowi odpowiedniej dawki treningu. Naturalnie wiele wnosi do tego tematu czytanie książek, ale nie jednej rocznie, jak ma to w zwyczaju statystyczny Polak, ale kilku lub kilkunastu rocznie (np. Skandynawowie czytają średnio 13 książek rocznie). Warto również zwracać uwagę na to, co czytamy – jest ogromna różnica między powieściami Stephena Kinga a Stephanie Meyer, jeśli chodzi o wpływ na kondycję umysłu.
Niedawne badania wykazały również, że o wiele lepszą kondycją umysłową, jeśli chodzi o kwestie refleksu, rozwiązywania skomplikowanych sytuacji czy spostrzegawczości cechują się osoby spędzające dużo czasu na rozrywce elektronicznej. Co prawda badano graczy preferujących wojenne gry akcji, dlatego wyniki dotyczą aktywności umysłu z zakresu postrzegania otoczenia, jednak z całą pewnością można przyjąć, że złożone gry strategiczne czy ekonomiczne również przyczyniają się do treningu umysłowego, jednak na poziomie “wewnętrznym”.
Także słuchanie muzyki ma ogromny wpływ na nasz umysł. Już dawno udowodniono, że osoby preferujące np. muzykę klasyczną mogą pochwalić się nie tylko o wiele wyższym IQ od reszty społeczeństwa, ale również ich poglądy, tok rozumowania oraz opinie są na znacznie wyższym poziomie umysłowym, niż u przedstawicieli chociażby “młodzieży klubowej”. Uważajmy zatem, co wpada w nasze uszy i dociera do mózgu, bo może mieć to kluczowy wpływ na jego kondycję.
Można by tak wymieniać jeszcze długo, ale najważniejszym wnioskiem jest to, że każda rozrywka wymagająca od nas konstruktywnego myślenia na pewnym określonym poziomie, sprawdzi się w roli treningu dla umysłu.