Strona główna Styl życia Najpiękniejsze miejsca na wakacje w Europie

Najpiękniejsze miejsca na wakacje w Europie

3555
0
PODZIEL SIĘ

Europa obfituje w miejsca baśniowe, zapierające dech w piersiach swoim niezwykłym charakterem i klimatem. Są ich setki, jeśli nie tysiące – od malutkich wiosek po rozległe połacie lasów czy nadmorskie kurorty. My przedstawimy subiektywny ranking, w którym zaprezentujemy najpiękniejsze miejsca na wakacje w Europie.

SKANDYNAWIA

Północna część Starego Kontynentu to kraina przepełniona magią zamierzchłych czasów i legendami o niezłomnych wikingach, potężnych bogach oraz mitycznych stworzeniach zamieszkujących te mroźne rejony. Cały urok Skandynawii tkwi właśnie w jej surowym klimacie zdominowanym przez fiordy, zatoki, jeziora, lasy, skały i lodowce. Które miejsca warto odwiedzić?

Leżące w Norwegii Lofoty to wyspy oddzielające cieśninę Vestfjorden od otwartego morza. Słyną z osad rybackich, dorszy i malowniczych widoków w postaci drewnianych domków, kutrów i suszących się na specjalnych rusztowaniach ryb. Doskonałe miejsce dla wszystkich, którzy chcą oderwać się od zgiełku wielkich miast oraz codziennego pośpiechu.

Najbardziej wysuniętym punktem Europy jest leżący na wyspie Mageroy Przylądek Północny. To kraina “wiecznych” dni i wiecznych nocy (chodzi oczywiście o dnie i noce polarne) zamieszkana przez Saamów i ich renifery. Niezwykłe wrażenie robi krajobraz, całkowicie pozbawiony drzew – przypomina niemalże kosmiczną pustkę.

Odnogi fiordu Sognefjorden graniczą z Parkiem Narodowym Jotunheimen, mityczną krainą zamieszkiwaną onegdaj przez Lodowych i Mroźnych Gigantów, których pokonał bóg gromów Thor. 60 lodowców, 250 szczytów powyżej 1900 metrów oraz 20 powyżej 2300 metrów oraz całkowity brak drzew sprawiają, że płaskowyż robi ogromne wrażenie na turystach. Jedyną roślinnością w promieniu wilu kilometrów są jedynie mchy i wrzosowiska.

Wznosząca się 600 metrów nad Lysefjord skała Preikestolen gwarantuje niezwykłe widoki oraz solidny zastrzyk adrenaliny. Każdy, kto chce skutecznie oderwać się od wielkomiejskiego zgiełku i zażyć dużej dawki świeżego powietrza powinien sie na nią wybrać!

 

W połowie drogi między Grenlandią i wybrzeżem Danii leżą Wyspy Owcze. Ten niewielki, autonomiczny archipelag słynie z tego, że temperatura rzadko kiedy wynosi tam więcej, niż 16 stopni. Pomimo przejmującego zimna, wyspy mają swój niepowtarzalny urok – rozbijające się z hukiem morskie fale oraz zasnute zazwyczaj niebo przypominają, jak potężnymi żywiołami włada natura.

Islandię natomiast warto odwiedzić ze względu na trzy rzeczy: gejzery Stóri-Geysir oraz Stokkur w dolinie Haukada-lur, otoczony bazaltowymi kolumnami skalnymi wodospad Svartifoss oraz lodowiec Vatnajokull, trzeci co do wielkości lodowiec świata. Każde z tych miejsc charakteryzuje się specyficznym klimatem i niepowtarzalną atmosferą, przyciągając rzesze turystów.




 

IRLANDIA, SZKOCJA I ANGLIA

Każdy, kto widział takie filmy, jak “Braveheart” czy “Nieśmiertelny” wie, jak malownicze krajobrazy występują na terenie Irlandii, Szkocji i Anglii. Kiedy opuścimy miasta i wyruszymy w podróż po otwartych terenach, poczujemy obecną tam od wieków magię druidycznych obrzędów, początków chrześcijańskiego osadnictwa oraz pozostałości po wielkiej potędzę Imperium Romanum.

Północno-zachodnia część Irlandii – Cannemara – charakteryzuje się bardzo niską gęstością zaludnienia oraz wspaniałymi krajobrazami, głównie za sprawą dwóch pasm górskich: Twelve Bens i Maam Turks, wśród których znajdziemy pokryte wysokimi torfowiskami doliny.

Na brzegu rzeki Shan-on, w centralnej części wyspy, znajdziemy ruiny opactwa założonego w 550 roku przez świętego Kierana. Jego upadek rozpoczął się w 1552 roku, kiedy wojska angielskie zrabowały skarby klasztorne. Dzisiaj pozostałości po budynku pięknie wpisują się w krajobraz, podkreślając niezwykły charakter tego miejsca.

Największą wyspą archipelagu Hebrydów Wewnętrznych jest Skye, tzw. “wyspa mgieł”. Można dostać się na nią mostem, a swój raj odnajdą tam wszyscy pasjonaci górskich wędrówek, ornitologii oraz geologii.

W centralnej części Szkocji rozciąga się kraina Highlands, niezamieszkanych terenów wysokich, ośnieżonych gór nazywanych Bens, ciemnych, zalesionych dolin zwanych Glens oraz mrocznych, bezdennych jezior określanych mianem Lochs. Tutaj spotkać możemy legendarnego potwora z Loch Ness, jak również od nazwy tej krainy wziął swój tytuł słynny “Nieśmiertelny” (“The Highlander”).

Największym parkiem narodowym w Anglii jest Kraina Jezior, z której pięknem nie może się równać żadne inne miejsce w kraju. To zespół 16 jezior otoczonych górskimi szczytami, co czyni zeń tereny doskonałe, stworzone wręcz do pieszych wędrówek. Jeżeli dodać do tego rozbrzmiewający kojąco huk wodospadów oraz arktyczno-alpejskie gatunki roślin, czgo chcieć więcej…?

Nie ma chyba osoby, która nie znałaby Stonehenge. Najsłynniejszy na świecie kamienny krąg druidyczny datowany jest na okres 2800-1100 lat p.n.e. i do dzisiaj pozostaje tajemnicą, jak został skonstruowany – każdy z bloków skalnych waży ok. 50 ton i osiąga wysokość do kilkunastu metrów!

Londyn. Pomimo iż niespecjalnie spełni funkcję miejsca odosobnienia i ucieczki od zgiełku, obfituje w atrakcje. Pałac Buckingham, Globe Thatre, Covent Garden – to tylko niektóre z rozlicznych atrakcji kulturowych i architektonicznych oferowanych przez stolicę Anglii. Znajdziemy tu ogromne zbiory muzealne, rozliczne teatry, puby, ogrody, wielkie sklepy i małe knajpki.

Powracając na kontynentalną część Europy, powinniśmy skierować swoje kroki do Belgii, Niemiec, Holandii, Francji, Chorwacji… Bo wszędzie tam znajdziemy coś ciekawego. Ale pamiętajmy, że zabytki i krajobrazy kontynentalnej Europy (pomijając państwa wysunięte najbardziej na południe) nie będą się różnić między sobą tak bardzo. Skandynawia oraz Wielka Brytania obfitują w krajobrazy i zjawiska naturalne, jakich nie spotkamy w “naszej” części kontynentu i dlatego warto odwiedzić właśnie tamte rejony.