Wiele mówi się o tym, że należy być asertywnym. Ale co to właściwie oznacza? Czym jest asertywność i jak się jej nauczyć? Czy asertywność rzeczywiście pomaga nam w życiu? Spróbujmy to wyjaśnić.
Asertywność to umiejętność wyrażenia własnego zdania w sposób nieagresywny i przy poszanowaniu zdania oraz wolności innych, podparta świadomością własnej wartości, ale również wartości innych. To postępowanie w zgodzie z własnymi zasadami i systemem wartości, jaki wyznajemy. A sytuacje, w których asertywność jest nam niezbędna przytrafiają się właściwie codziennie. Najlepszym przykładem może być chociażby to, że wykonujemy polecenia przełożonych, chociaż się nam one nie podobają i nie czujemy się dobrze z tym, co robimy; na spotkaniach firmowych nie potrafimy głośno wyrazić swojego zdania, kiedy nie zgadzamy się z pomysłami innych dotyczącymi m.in. nas – takie przykłady można mnożyć.
Jak wyćwiczyć w sobie asertywność? Przede wszystkim, musimy nauczyć się pewności siebie i nie tracić jej w żadnej sytuacji. Pamiętajmy, że jesteśmy wolnymi ludźmi i nie musimy zgadzać się na nic, co nie jest zgodne z naszymi osobistymi przekonaniami, niezależnie od tego, kto usiłuje nas do tego zmusić. Ale jednocześnie musimy zachować spokój i być stanowczy, ale nie agresywni. To najważniejsza cecha asertywności – spokój.
Złością nic nie zdziałamy, a na pewno nie jest ona oznaką asertywności; pokazuje raczej, że jesteśmy słabi psychicznie i nie potrafimy reagować inaczej, niż wybuchem agresji. Z drugiej strony, nie możemy również wykorzystywać asertywności do osiągania prywatnych celów, czyli do manipulacji innymi. W życiu codziennym asertywność jest wspaniałym narzędziem komunikacji i rozwiązywania problemów, ale należy korzystać z niej wtedy, kiedy jest niezbędna!