Strona główna Zdrowie Nie taka sól straszna, jak ją malują

Nie taka sól straszna, jak ją malują

1536
0
PODZIEL SIĘ

Nie od dziś słyszymy o niezwykłej szkodliwości najsłynniejszej przyprawy na świecie, która przez wielu nazywana jest białą śmiercią. Mowa tutaj oczywiście o soli bez której w wielu przypadkach po prostu nie potrafimy się obejść.

Według ostatniego raportu przygotowanego przez Światową Organizację Zdrowia, Polacy przodują wśród pozostałych europejskich narodów w ilości spożycia soli. Co więcej, znacznie przekraczamy zalecaną dzienną dawkę jej spożycia aż trzykrotnie! Warto więc zastanowić się, czym tak naprawdę może grozić nadmierne używanie sodu?

Sól przede wszystkim zatrzymuje wodę w naszym organizmie, co ostatecznie doprowadza do znacznego podwyższenia ciśnienia tętniczego. To niestety nie koniec przykrych wieści. Nadmierne spożywanie sodu może doprowadzić także do cukrzycy, problemów żołądkowych oraz przede wszystkim otyłości, która uważana jest za jedną z największych chorób cywilizacyjnych dzisiejszych czasów. Jak najmniej soli powinny spożywać przede wszystkim dzieci i młodzież, ponieważ wypłukuje ona niezwykle cenny dla nich wapń, który jest niezbędny do prawidłowego wzrostu kości.

O dziwo, całkowite zrezygnowanie ze spożywania soli również może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Sód jest absolutnie potrzebny dla zachowania równowagi elektrolitowej w organizmie. Jest również składnikiem płynów komórkowych oraz tkankowych. Jest niezbędny dla odpowiedniej pracy układu nerwowego i mięśniowego. Może się także okazać doskonałym ratunkiem dla osób cierpiących na niskie ciśnienie.