Strona główna Diety Zamień kawę na zdrowie

Zamień kawę na zdrowie

1953
0
PODZIEL SIĘ

Kawa, kawa, kawa… Z pewnością można uznać ją za najbardziej ulubiony napój każdego dorosłego. Jest nie tylko pyszna, ale przede wszystkim skutecznie orzeźwia nasze ciało. Dlatego też tak chętnie sięgamy po nią każdego ranka, zwłaszcza po nieprzespanej nocy. Niestety nie wszystko co jest dobre dla naszego ducha musi wpływać równie pozytywnie na nasz organizm.

Nadmierna ilość spożywanej kawy może doprowadzić do podwyższonego ciśnienia tętniczego, problemów ze snem, poczucia rozdrażnienia oraz komplikacji żołądkowych. Dlatego też warto ograniczyć do minimum spożywanie swojego ulubionego napoju lub skorzystać z kilku zamienników.

Najczęściej kawa spożywana jest przez nas zaraz po obudzeniu, gdy potrzebujemy błyskawicznej dawki energii, aby móc ochoczo wyruszyć w drogę do pracy. Okazuje się jednak, że wcale nie trzeba po nią sięgać, aby być pełnym wigoru o poranku. Wystarczy zjeść pełnowartościowy posiłek, który zapewni nam potężną dawkę wszystkich potrzebnych naszemu organizmowi witamin, minerałów i węglowodanów. Dobrym pomysłem jest więc sięgnięcie przede wszystkim po produkty pełnoziarniste. Idealnym daniem będzie np. jogurt z musli, czy kanapki z razowym chlebem i dobrej jakości wędliną. Idealnym dodatkiem będzie świeżo wyciśnięty sok z marchwi lub pomarańczy.

Co jeśli absolutnie nie możemy rozstać się z rozkosznym smakiem i aromatem świeżo przygotowanej kawy? Jej doskonałym zamiennikiem jest kawa zbożowa, która od lat króluje na wielu polskich stołach. W dodatku jest ona źródłem błonnika pokarmowego, który skutecznie wspomaga przemianę materii, a także zwiększa uczucie sytości. Jest to więc bardzo dobra wiadomość dla wszystkich dbających o szczupłą sylwetkę.