Wokół suplementów diety od lat toczą się dyskusje na temat ich wpływu na odchudzanie. Chociaż można znaleźć wśród tej dyskusji głosy, jakoby suplementy nie miały znaczącego wpływu na pozbywanie się zbędnych kilogramów, wszystko wskazuje na to, że ich korzystny udział w kuracjach odchudzających jest o wiele większy, niż mogłoby się wydawać.
Odpowiednia dieta jest niezbędna, ale nie zawsze skutkuje ona szybką i efektywną utratą wagi. Dlatego warto wspomóc organizm specjalnymi suplementami przeznaczonymi do aktywacji mechanizmów odchudzających. Dobrze dobrane suplementy potrafią zdziałać naprawdę wiele, ale należy wiedzieć, które wybrać i do czego mogą nam się przydać.
Najpopularniejszymi środkami wspomagającymi są suplementy bazujące na ekstraktach z naturalnych źródeł, tzn. roślin, owoców i warzyw znanych ze swoich właściwości odchudzających. Wiedza na ten temat najczęściej opiera się na ich zastosowaniu w medycynie naturalnej podpartej badaniami laboratoryjnymi, czasami mniej, a czasami bardziej złożonymi. Wiadomo np. że wysoką skutecznością cechują się wszystkie suplementy tworzone na bazie roślin wykorzystywanych od wieków, tj. takich, o których informacje można znaleźć już w starożytnych opracowaniach medycznych. Zazwyczaj opisy działania pokrywają się z wynikami dzisiejszych badań, zatem można wykorzystywać te produkty z dużym powodzeniem.
Wątpliwości budzą suplementy sztuczne, tworzone na bazie związków chemicznych o określonym działaniu. Są one przeznaczone głównie dla profesjonalistów, a więc osób zajmujących się zawodowo sportem lub intensywnie trenujących, przede wszystkim na siłowniach. Potrzebują one środków o wysokiej skuteczności przywracania energii lub podwyższania możliwości siłowych układu mięśniowego, dlatego nie poleca się ich “zwykłym” odchudzającym się – mogą wyrządzić więcej szkody, niż pożytku, kiedy zacznie je przyjmować organizm nieprzygotowany odpowiednio do tego typu wspomagaczy.
Naturalne suplementy występują najczęściej pod postacią kapsułek lub płynów, które powinniśmy przyjmować w określonych dawkach i porach, by działały jak najbardziej efektywnie. Najczęściej spożywamy je w czasie posiłków lub tuż przed, by mogły odpowiednio aktywować określone mechanizmy odpowiedzialne za metabolizm i spalanie, ale są również suplementy dostarczające substancji odżywczych, które możemy zażywać bez potrzeby “podkładki” w postaci posiłku. Zazwyczaj powinno się je popijać dużymi ilościami wody, umożliwiając względnie szybkie i dokładnie rozprowadzenie po organizmie.
Suplementy z całą pewnością wpływają korzystnie na proces odchudzania. Dzięki nim organizm efektywniej i intensywniej spala tkankę tłuszczową, o wiele lepiej funkcjonuje i może wydajniej radzić sobie z negatywnymi skutkami złego żywienia. Oczywiście suplementy nie są magicznymi pigułkami i niewiele zdziałają, jeżeli razem z nimi nie będzie stosowany odpowiedni system żywienia.