Strona główna Styl życia Prywatność w sieci – jakich danych nie zamieszczać?

Prywatność w sieci – jakich danych nie zamieszczać?

2880
0
PODZIEL SIĘ

Dzisiaj coraz to nowsze portale społecznościowe wyrastają jak grzyby pod deszczu. Kto z nas nie ma konta na Facebooku, czy Twitterze? To właśnie bez nich nie potrafimy już wyobrazić swojego życia. Dzień zamiast od pożywnego śniadania zaczynamy od sprawdzenia nowych wpisów znajomych, czy obejrzenia zdjęć z wczorajszej imprezy koleżanki, które właśnie zostały udostępnione. Bez  żadnego opanowania dzielimy się nawet najbardziej intymnymi szczegółami ze swojego życia. Mogą one jednak wpaść w niepowołane ręce.

Za każdym razem, gdy chcemy podzielić się zdjęciem czy czymkolwiek innym, warto przypomnieć sobie jedną bardzo ważną regułę: gdy już raz coś trafi do sieci, to zostaje w niej już na zawsze. Warto więc stosować kilka prostych wskazówek, które znacznie zwiększą naszą prywatność w sieci:

1. Sprawdź ustawienia prywatności swojego profilu. Najbardziej istotne jest, aby informacje o Tobie były dostępne tylko i wyłącznie dla Twoich znajomych. Wyłącz więc koniecznie widok publiczny.

2. Nie dziel się takimi informacjami jak adres zamieszkania, numer telefonu czy PESEL.

3. Bądź szczególnie ostrożny podczas korzystania z publicznych sieci Wi-Fi, które nie są zabezpieczone żadnym hasłem.

4. Uważaj jakie aplikacje łączysz ze swoim kontem na portalu społecznościowym. Dzięki jednemu kliknięciu mogą one uzyskać dostęp do wszystkich Twoich danych, a także móc publikować dowolne treści bez jakiejkolwiek Twojej zgody.

5. Szczególną uwagą powinieneś obdarzyć zdjęcia małych dzieci. Nigdy nie wiadomo, kto stoi po drugiej stronie…

6. Pod żadnym pozorem nie podawaj nikomu swojego hasła. Do każdego konta powinniśmy logować się za pomocą innego szyfru.