Kiedy dziecko wybiera się do szkoły średniej, jest to niewątpliwie swoistym krokiem w dorosłość. Nowe znajomości, nowe miejsce, nowi nauczyciele, a przede wszystkim zupełnie inne podejście, niż w szkole podstawowej i gimnazjum. Ważne jest, by szkoła średnia spełniła swoją rolę, czyli odpowiednio przygotowała do zdania matury oraz studiów. Jak pomóc dziecku wybrać tę właściwą?
Przede wszystkim, nie kierujmy się rankingami. Jak pokazuje doświadczenie, nie zawsze mają one pokrycie ze stanem faktycznym i chociaż z pewnością wskazują na pewne istotne aspekty, na które należy zwrócić uwagę wybierając szkołę średnią, nie można traktować ich w kategoriach wyroczni. Najlepiej poczytać opinie o danej szkola, zarówno te pisane przez uczniów, jak i przez rodziców, ponieważ to własnie one będą najbardziej miarodajnymi ocenami danej placówki.
Coraz większą popularnością cieszą się szkoły prywatne, chociaż ich rzeczywista wartość jest sprawą dyskusyjną. Nie tak dawno rozgorzała wielka dyskusja dotycząca tego typu placówek, w której udział brali uczniowie, rodzice oraz nauczyciele mający do czynienia ze szkołami prywatnymi i wszyscy byli zgodni, co do jednego – prywatne szkolnictwo daje duże możliwości, jeżeli tylko uczniowie potrafią je wykorzystać. W przeciwnym wypadku, może się okazać, że szkoła średnia nie spełni swojego zadania całkowicie, a studia staną się głębokim oceanem nie do przepłynięcia.
Z drugiej strony, szkolnictwo publiczne także pozostawia wiele do życzenia – niewykwalifikowana kadra, nauczanie po łebkach, nastawione tylko i wyłącznie na “wmuszenie” wiedzy, bez jej zrozumienia. Bardzo często szkoły publiczne nie spełniają swojej misji, oferując ograniczony zakres zajęć pozalekcyjnych, lub nie oferując ich wcale. Paradoksalnie, to właśnie szkoły publiczne najczęściej o wiele lepiej przygotowują młodego człowieka do dorosłego życia, ponieważ uczniowie muszą sobie częściej radzić ze wszystkim sami.
Najważniejsze jednak, to żeby dać dziecku szansę samodzielnego wyboru szkoły. To jego pierwsza poważna decyzja na drodze do dorosłości, decyzja poważna i chociaż możemy się z nią nie zgadzać, powinniśmy dać szansę podjąć ją samodzielnie.