Chociaż na liście najbogatszych ludzi świata reprezentanci naszego kraju zajmują zazwyczaj miejsca bliżej końca, nie można powiedzieć, że nie mamy w Polsce spektakularnych imperiów finansowych. O ile jednak o mężczyznach mówi się najczęściej, my zajmiemy sie najbogatszymi w Polsce kobietami. Oto kilka przykładów na to, jak wielki sukces można osiągnąć pomimo bycia przedstawicielką “słabszej płci”…
Dorota Soszyńska
Majątek właścicielki firmy kosmetycznej Oceanic szacowany jest na 500 milionów złotych! Nic dziwnego – firma zatrudnia 400 pracowników i produkuje miesięcznie 2 mln sztuk preparatów, które trafiają do 28 krajów świata. Jest również współwłaścicielką firmy Euro Fragrance zajmującej się dystrybucją ekskluzywnych marek kosmetyków. Swoją karierę rozpoczęła 30 lat temu, kiedy po ślubie z Wojciechem Soszyńskim porzuciła plany zostania pianistką na rzecz rozwoju firmy kosmetycznej teścia, urzędującej wtedy w Maroko. Jak sama przyznaje, praca jest dla niej przyjemnością, a ogromne przywiązanie do detali wynika nie z tyranii, ale wrodzonej potrzeby estetyki i dopięcia wszystkiego na ostatni guzik. W przyszłym roku Oceanic wchodzi na giełdę, co według analityków może być jednym z najgorętszych wydarzeń GPW.
Teresa Mokrysz
Kontynuując rodzinne tradycje, Teresa Mokrysz wyniosła markę Mokate na wyżyny, otrzymując tak prestiżowe wyróżnienia, jak Złoty Krzyż Zasługi czy Nagrodę Gospodarczą Prezydenta. Z rąk Międzynarodowego Stowarzyszenia Liderek Biznesu otrzymała tytuł “Najbardziej Przedsiębiorczej Kobiety Świata“, co jest nie dala wyróżnieniem. Oprócz marki Mokate, Teresa Mokrysz udziela się również w Radzie Nadzorczej BRE Banku, służąc swoim doświadczeniem i wiedzą z zakresu finansów. Jej majątek wynosi ok. 525 milionów złotych!
Małgorzata Adamkiewicz
Jest właścicielką oraz dyrektorem generalnym Grupy Adamed, jednego z największych światowych producentów suplementów diety i leków typu OTC. Każdemu na pewno mówi wiele nazwa Polfa Pabianice – to właśnie Małgorzata Adamkiewicz jest jej właścicielką, podobnie jak Adamed Consumer Healthcare. Grupa Adamed może pochwalić się ponad 250 produktami dystrybuowanymi w 40 krajach na świecie. Majątek Małgorzaty Adamkiewicz szacuje się na 700 milionów złotych.
Anna Podniesińska
Właścicielka dziesięciu firm z zakresu odzieży, usług deweloperskich, finansowych oraz wydobywczych. W Ameryce Południowej i azjatyckich republikach byłego ZSRR szuka ropy i gazu, w Polsce zarządza poszukiwaniami gazu łupkowego, operuje również usługami dystrybucyjnymi oraz magazynowymi na terenie Wolnego Obszaru Celnego w Mszczonowie. To dzięki niej w Polsce działają takie firmy, jak Bata, Oscar Jacobsen, Oglivy & Mather czy DHL. Oprócz tego produkuje odzież, sprzedaje wyroby artystyczne, meble oraz dywany. Jej majątek oscyluje w okolicach 800 milionów złotych.
Solange Olszewska
Wpółzałożycielka, współwłaścicielka oraz prezes firmy Solaris Bus & Coach S.A., jednego z największych europejskich producentów pojazdów komunikacji publicznej, takich jak tramwaje, autobusy i trolejbusy. Zasiada w Polskiej Radzie Biznesu oraz Radzie Programowej Kongresu Kobiet, a przez niemiecki magazyn “Handelsblatt” została okrzyknięta jedną z najbardziej wpływowych kobiet świata biznesu. Jest również niezwykle aktywna społecznie, działa przede wszystkim na rzecz porozumienia i współpracy polsko-niemieckiej; w ramach tej działalności brała udział w powołaniu Polsko-Niemieckiego Stowarzyszenia Medycznego z siedzibą w Berlinie. Jej majątek szacuje się na 968 milionów złotych.
Aldona Wejchert
Majątek w wysokości 1.35 miliarda złotych odziedziczyła po mężu, Janie Wejchercie, ale sama również potrafi obracać się w sferze wielkiego biznesu. Posiada 46% procent udziałów Grupy ITI, będąc tym samym największym udziałowcem, a od 2011 roku zasiada w komitecie wykonawczym spółki, piastując funkcję wiceprezesa. Aktywnie działa także w ramach Fundacji TVN “Nie jesteś sam”.
Barbara Komorowska
Jets głównym udziałowcem Bakomy, jednego z największych w Polsce producentów przetworów mlecznych, współwłaścicielką firmy Komagra zajmującej się produkcją oleju rzepakowego oraz spółki Polskie Młyny. Wraz z firmą Bioagra Oil współprowadzi gospodarstwo rybackie w Łaszkowicach. Z majątkiem rzędu 1.49 miliarda złotych jest drugą najbogatszą kobietą w Polsce.
Grażyna Kulczyk
Niekwestionowana królowa polskiego biznesu dawno już przestała być rozpatrywana przez pryzmat swojego byłego męża, Jana Kulczyka, przede wszystkim ze względu na umiejętności prowadzenia własnego biznesu. Najważniejszą inwestycją Grażyny Kulczyk jest poznański Stary Browar, będący połączeniem obiektu handlowego i galerii sztuki. To właśnie tam znajduje się siedziba Art Stations Foundation, która od ponad dekady wspiera aktywnie najrozmaitsze projekty artystyczne. Wartość samych zbiorów sztuki miliarderki szacowana jest na 100 milionów euro! Oprócz polskiego podwórka, Grażyna Kulczyk działa również w Stanach Zjednoczonych, gdzie inwestuje w nowe technologie internetowe i medyczne, jak również w nieruchomości – posiada wiele prestiżowych lokacji zarówno w Polsce, jak i za granicą. Wartość majątku businesswoman szacowana jest na 2.5 miliarda złotych!
Jak widać, kobiety również mogą osiągnąć niezwykle spektakularny sukces na arenie międzynarodowego biznesu. Do tego potrzeba jednak wiele cierpliwości, niesamowitych pokładów wiedzy oraz siły przebicia w zdominowanym przez mężczyzn świecie wielkich pieniędzy. Ale nic nie jest niemożliwe!