Strona główna Ciąża i dziecko Co zrobić, gdy partner nie chce dziecka?

Co zrobić, gdy partner nie chce dziecka?

1678
0
PODZIEL SIĘ

Jednym z częstych problemów w związkach z długim stażem jest różnica zdań w kwestii posiadania dzieci. Kobiety zazwyczaj dojrzewają do takiej decyzji szybciej, nie tylko przez wrodzony, silny instykt macierzyński, ale również przez wzgląd na nieubłaganie tykający zegar biologiczny. Problemy zaczynają się w momencie, kiedy mężczyzna nie czuje podobnej potrzeby…

Chociaż męska część populacji coraz częściej odczuwa potrzebę przekazania swoich genów następnemu pokoleniu, wciąż istnieją ogromne różnice między kobietami i mężczyznami, jeśli chodzi o posiadanie dzieci. Co ciekawe, w dzisiejszych czasach powoli się one zacierają, ponieważ obie płcie bardzo często chcą najpierw ustabilizować swoją sytuację finansową, zawodową, a dopiero potem myśleć o zakładaniu rodziny. Kobiety mają takie same możliwości rozwoju, jak mężczyźni, zatem nie dziwią postawy, w których kariera bierze górę nad macierzyństwem. Teoretycznie rzecz biorąc, dziecko nie utrudnia rozwoju zawodowego, ale z pewnością go też nie ułatwia. Tylko co zrobić, partner nie chce dziecka?

Rozwiązanie z każdej sytuacji można znaleźć, jeśli będzie się współpracowało z partnerem. Nie można nim manipulować, oszukiwać czy wymuszać czegokolwiek (np. odstawienie antykoncpecji i “przypadkowe” zajście w ciążę nie rozwiązuje problemów), a raczej normalnie porozmawiać, bez wyśmiewania argumentów strony przeciwnej, szyderstw czy robienia awantur. W związku najważniejszy jest wzajemny szacunek i zaufanie, zatem gdy pojawia się problem dużego kalibru – a takim niewątpliwie jest kwestia dzieci, jedyny rozsądnym wyjściem jest rzeczowa rozmowa, czy też seria rozmów, prowadzących do kompromisu.

A co, jeśli nie da się wypracować kompromisu? Cóż, pozostaje czekać, rozmawiać, wykazać się cierpliwością. Jeżeli na dłuższą metę sytuacja pozostaje niezmienna, być może warto poszukać szczęścia z kimś innym, bardziej otwartym na założenie rodziny? Pamiętajmy jednak, że ludzie się zmieniają, czasami diametralnie, może zatem warto dać partnerowi odpowiednio dużo czasu do namysłu i analizy problemu.