Strona główna Zdrowie 7 objawów świadczących o tym, że należy wziąć się za siebie

7 objawów świadczących o tym, że należy wziąć się za siebie

1652
0
PODZIEL SIĘ

Przychodzi tak czas, kiedy wszystkie znaki na niebie i ziemi sugerują nam, że powinniśmy wziąć się za siebie i wprowadzić jakieś zmiany w życiu. Oczywiście zmiany na lepsze. Najdoskonalszym wyznacznikiem tej pory jest oczywiście nasz organizm, który w dosyć dosadny sposób sugeruje nam, że coś jest bardzo nie w porządku. Jak rozpoznać, kiedy nadszedł ten moment? Oto 10 najważniejszych objawów:

1. Chroniczne zmęczenie

Jeśli czujemy się wiecznie zmęczeni, to znak, że na pewno powinniśmy zmienić swój tryb życia. Być może sypiamy nieregularnie, być może zbyt dużo pracujemy – powodów może być wiele – ale na pewno nie można tego lekceważyć. Chroniczne przemęczenie występuje również przy chorobach serca lub płuc, szczególnie, kiedy cierpimy na nadwagę lub otyłość. Jeżeli podbiegnięcie do autobusu skutkuje ciężkim oddechem i okupione jest ogromnym wysiłkiem, powinniśmy zastanowić się nad swoim zdrowiem i wykonać jakiś krok w kierunku jego poprawy. Zanim będzie za późno.

2. Problemy z wypróżnianiem

To częsta oznaka tego, że nasz system żywienia jest – delikatnie mówiąc – niewłaściwy. Zapewne spożywamy zbyt duże ilości tłustych, ciężkostrawnych potraw, które potem zalegają w naszym organizmie, sprawiając, że nie możemy normalnie funkcjonować. Oczywiście to tylko jeden z wielu możliwych powodów, wśród których częste są choroby układu trawiennego, schorzenia jelit lub zaburzenia metabolizmu. W przypadku przewlekłych problemów z wypróżnianiem należy udać się do specjalisty.

3. Bezsenność

Bezsenność obejmuje nie tylko problemy z zasypianiem i samym snem, ale również zbyt długi sen czy częste budzenie się lub przysypianie. Każde z tych zjawisk prowadzi do zaburzeń sennych, a te znacząco osłabiają organizm.  Przyczyn bezsenności może być wiele, od rozregulowania zegara biologicznego na skutek prowadzenia złego trybu życia, przez zaburzenia psychiczne, aż do następstw otyłości i ogólnej złej kondycji organizmu. Można próbować radzić sobie z bezsennością samemu, jednak zaleca się raczej wizytę u specjalisty zajmującego się tego typu przypadłościami.

4. Bóle w klatce piersiowej, kaszel, bóle kręgosłupa

Wszelkiego rodzaju bóle, których pochodzenie jest nam nieznane, są sygnałem, że coś w naszym organizmie nie jest w porządku. Zwłaszcza bóle w klatce piersiowej mogą być zwiastunek poważnych schorzeń, które stanowią zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i życia. W przypadku powtarzających się bólów, powinniśmy udać się do lekarza.

Jeśli chodzi o bóle kręgosłupa, tutaj przyczyny są najróżniejsze, niektóre wciąż nieodkryte. Jednak jeśli wiemy, że nasza waga wynosi sporo ponad normę, prawdopodobieństwo dokuczliwych bólów kręgosłupa zwiększa się znacząco. Ratunkiem jest oczywiście zmiana diety i aktywność fizyczna, zanim będzie za późno.

5. Nieposkromiony apetyt

Jeżeli wciąż jesteśmy głodni i nie możemy pozostać syci dłużej, niż kilka godzin, niechybnie oznaczać to może dwie rzeczy – albo jesteśmy zarażeni tasiemcem, albo nasz żołądek jest tak rozepchany, że nie jesteśmy w stanie zaspokoić głodu. Oba przypadki najlepiej zdiagnozuje specjalista, ale w tym drugim wiele zależeć będzie od nas. Przede wszystkim, drastyczna zmiana diety. Trzeba będzie jakoś wytrzymać wieczny głód, dopóki nasz organ nie powróci do normalnej pracy, chociaż często następuje to dopiero po jego operacyjnym zmniejszeniu. Dlatego warto trzymać rękę na pulsie, a przede wszystkim nie jeść zbyt dużo.

6. Problemy ze skórą

Bardzo często problemy ze skórą są następstwem złej diety i niewłaściwego trybu życia. Staraj się jak najrzadziej korzystać z produktów przetworzonych przemysłowo. W Twoim codziennym jadłospisie powinno się znaleźć jak najwięcej warzyw oraz owoców, a także produkty bogate w błonnik pokarmowy.

7. Słaba kondycja

Zaledwie po przebiegnięciu kilku metrów dostajesz potężnej zadyszki, a wejście po schodach na trzecie piętro wydaje się dla Ciebie czymś niemożliwym do wykonania? W takim razie koniecznie zwiększ swoją aktywność fizyczną. Nie musisz wcale wybierać się na siłownię? Na początek wystarczy kilka prostych ćwiczeń wykonywanych w domowym zaciszu.